Jak złagodzić objawy klimakterium?

objawy-klimakterium

Na życie biologiczne kobiety składa się kilka ważnych etapów, z których każdy przynosi pewne zmiany fizjologiczne. Pierwszym jest okres dojrzewania, kiedy dziewczynka przemienia się w kobietę. Kolejne etapy to ciąża i macierzyństwo. Ostatni bardzo ważny okres to przekwitanie, czyli tak zwana menopauza.

Każdy z tych okresów wywiera ogromny wpływ na życie kobiety, gdyż towarzyszą mu znaczące zmiany fizjologiczne, które zachodzą w jej organizmie.

Okres przekwitania czyli klimakterium charakteryzuje się tym, że ustaje menstruacja, kobieta staje się więc bezpłodna. Zaczyna się on około 45 roku życia. Najpopularniejsze objawy klimakterium są bardzo dokuczliwe – to charakterystyczne uderzenia gorąca i nadmierna potliwość, a także kłopoty ze snem, nadmierna drażliwość, suchość pochwy, a nawet osteoporoza.

Oczywiście poszczególne objawy klimakterium mogą być różne u poszczególnych kobiet. W tym okresie jednak panie powinny częściej skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię lekami lub ziołami.

Z ziół, które pomagają wyrównać poziom estrogenów w organizmie kobiety, a tym samym złagodzić objawy klimakterium, na uwagę zasługuje soja zwyczajna. Zawiera ona m. in lecytynę, która zbawiennie wpływa na pamięć i koncentrację oraz opóźnia procesy starzenia.

Natomiast ziołem, które nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale też zapobiega poważnym chorobom kobiecym jest niepokalanek pieprzowy. Wskazane jest też stosowanie naturalnych fitoestrogenów zawartych w soi, kiełkach pszenicy, słoneczniku, soczewicy, bobie i wielu innych roślinach.