Oxfordy damskie. Komfort na każdą okazję

OXFORDY DAMSKIE

Półbuty typu Oxford pojawiły się w XIX wieku jako eleganckie męskie obuwie. Podobnie jak wiele elementów klasycznej męskiej mody, stały się powszechnym dodatkiem kobiecej garderoby, który święci triumfy od kilku sezonów. Damskie oxfordy zawdzięczają swoją popularność głównie połączeniu komfortu płaskiego obuwia z eleganckim, ponadczasowym wyglądem. Różnorodność fasonów, szeroka gama kolorów i łatwość dopasowania do bardzo różnych stylizacji sprawia, że ten typ obuwia warto mieć w swojej szafie.

Męskie, a jednak kobiece

Oxfordy damskie  przejęły od męskich modeli kilka charakterystycznych cech. Należą do nich:

  • Zazwyczaj lekko wydłużony lub okrągły nosek
  • charakterystyczne przeszycia i dziurkowania
  • sznurowanie i niski obcas

To, co je odróżnia, to bogata kolorystyka – począwszy od klasycznej czerni, poprzez tradycyjne brązy i szarości, po nawiązujące do stylistyki lat 20. i 30. minionego stulecia dwukolorowe czarno-białe modele. Mimo nobliwej nazwy, oxfordy damskie to nie tylko klasyka. Wśród obuwia tego typu można także znaleźć ekstrawaganckie półbuty w szkocką kratę, zdobione kwiatowym lub geometrycznym printem, a także motywem skóry węża czy krokodyla.

Modowy samograj

Bogactwo kolorów i uniwersalny fason sprawiają, że oxfordy damskie doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji. Najbardziej oczywistym wyborem podczas najróżniejszych formalnych okoliczności jest połączenie ich z garniturem, eleganckimi cygaretkami, białą koszulą i wiosennym trenczem. Będą wówczas doskonałą i mniej wymagającą alternatywą dla szpilek. Towarzystwo oxfordek, jeansów, t-shirtu i oversizowej marynarki nada każdej stylizacji niebanalnego, odrobinę nonszalanckiego looku i doskonale sprawdzi się podczas dłuższych miejskich spacerów i spotkań ze znajomymi. Nie od dziś wiadomo, że moda kocha kontrasty! Tę regułę z pewnością potwierdzi niekonwencjonalny i pozornie odległy duet stylizowanych na męskie oxfordów ze zwiewną, kobiecą sukienką.