Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną, która znalazła zastosowanie w lecznictwie naturalnym oraz w kosmetyce. Na bazie kasztanowca zwyczajnego powstaje wiele różnych produktów, takich jak lecznicze nalewki czy kremy. Czym jest kasztanowiec zwyczajny i jakie są jego właściwości?

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości

Kasztanowiec zwyczajny, a konkretnie mówiąc jego owoce, to roślina bogata w flawonoidy, kumaryny garbniki oraz karotenoidy. Niemniej jednak najcenniejszą substancją występującą w owocach kasztanowca jest escyna, czyli nic innego, jak mieszanina różnych saponin. Saponiny są związkami, które przyczyniają się do uszczelniania ścian naczyń krwionośnych i pozytywnie wpływają na ich elastyczność.

Dzięki tym składnikom, owoce kasztanowca zwyczajnego są nieocenione, jeśli chodzi o sprawny przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ich działanie zapobiega powstawaniu zastojów czy niebezpiecznych zakrzepów. Zwolennicy medycyna naturalnego stosują preparaty na bazie kasztanowca zwyczajnego w przypadku zaburzeń krążenia żylnego.

Zastosowanie kasztanowca zwyczajnego w lecznictwie i kosmetyce

Kasztanowiec zwyczajny (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/kasztanowiec-zwyczajny.html) można stosować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są okłady z wyciągu owoców tej rośliny. Przyczyniają się one do przyspieszenia procesu gojenia się ran oraz innych urazów, takich jak obrzęki, stłuczenia czy zwichnięcia. Wyciągi z owoców kasztanowca działają przeciwzapalnie, dlatego tak dobrze sprawdzają się w formie okładów.

Kasztanowiec zwyczajny znajduje swoje zastosowanie nie tylko w lecznictwie naturalnym, ale także w kosmetyce. Dzięki pozytywnemu działaniu tej rośliny na naczynia krwionośne, wszelkiego rodzaju kremy, toniki czy maseczki są świetnym wyborem dla osób z cerą naczynkową. Oprócz tego kasztanowiec poprawia napięcie skóry, co oznacza, że świetnie poradzi sobie ze skórą dojrzałą i wiotczejącą.

Na co pomaga nalewka z kasztanowca zwyczajnego?

Jednym z najpopularniejszych preparatów na bazie kasztanowca zwyczajnego, jest słynna nalewka lecznicza z owoców tej rośliny. Jej przygotowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy rozgnieść 10 jeszcze niedojrzałych owoców kasztanowca i umieścić je w dużym naczyniu. Następnie rozgniecione kasztany należy zalać czterema szklankami wódki i szczelnie zamknąć słoik, odstawiając go w ciemne i chłodne miejsce na okres dwóch tygodniu.

Nalewka z owoców kasztanowca zwyczajnego to tradycyjny i sprawdzony preparat, który przynosi ulgę osobom zmagającym się z bólami mięśni i stawów, a także z obrzękami, żylakami czy cellulitem.