Jak usunąć kleszcza?

sprzęt do wyciągania kleszczy

Jeśli zobaczymy na swoim ciele kleszcza, najgorsze co możemy zrobić to wpaść w panikę! W takim przypadku należy zachować spokój i zdrowy rozsądek, ponieważ nie każdy kleszcz w ciele musi od razu oznaczać kłopoty. Aby ich uniknąć, bardzo ważny jest sposób, którym się go pozbędziemy z naszego ciała. Najlepszym sposobem jest użycie odpowiedniego sprzętu do wyciągania kleszczy.

Gdzie najczęściej są kleszcze?

Najczęściej można je spotkać w niewielkiej odległości od drzew liściastych, a także w gęstych zaroślach, łąkach czy też parkach. Kleszcze zaczynają się pojawiać, gdy tylko temperatura powietrza osiągnie temperaturę dodatnią. Mimo wielu przekonań, kleszcze nie atakują z wysoka, ale z poziomu traw oraz niskich krzewów. Bardzo aktywne są zwłaszcza w okresie między kwietniem a majem, a także od września do października. 
Początkowo wędrują one po ciele człowieka, poszukując odpowiedniego miejsca do wkłucia. Szukają one ukrwione, pokryte cienką skórą miejsca. Najczęściej są to miejsca podkolanowe, pachy, pachwiny, a także kark i skóra u nasady włosów. Ugryzienie jest bezbolesne, stąd można go początkowo nie zauważyć. Między innymi dlatego, tak ważne jest dokładne obejrzenie siebie po każdym spacerze. Im szybciej znajdzie się kleszcza, tym lepiej. Kleszcza najlepiej wyjąć za pomocą specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy (https://a-manada.pl/usuwanie-kleszczy). 

przyrząd do usuwania kleszczy

Jak wyciągnąć kleszcza?

Miejsce, w którym znajdziemy kleszcza nie należy niczym smarować, nie należy także próbować go wyciągnąć czy też wycisnąć bez odpowiedniego przyrządu do usuwania kleszczy. Ponadto nie należy go miażdżyć, zgniatać ani ściskać, ponieważ może to spowodować wyplucie przez kleszcza śliny oraz zawartości układu pokarmowego i przedostanie się ich do rany wraz z drobnoustrojami. Należy usunąć go stosując przyrząd do wyciągania kleszczy, który najczęściej ma postać:

  • Pęsety lub szczypiec
  • Kleszczołapek
  • Lassa 
  • Pompki 

Kleszcze trzeba uchwycić jak najbliżej skóry i wyjąć ruchem lekko łukowatym. Nie należy go wykręcać! Jeśli po wyjęciu kleszcza, zauważymy, że w naszym ciele wciąż tkwi główka, wyjmujemy ją stosując ten sam ruch. Miejsce po ugryzieniu dezynfekujemy i obserwujemy jeszcze na przestrzeni kilku dni. Jeśli zauważymy w tym miejscu rumień, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Kleszcze przenoszą różne choroby i mogą skutkować zachorowaniem na boleriozę i inne groźne choroby. Nie należy więc ryzykować i stosowanie się zabezpieczyć poprzez założenie odpowiedniej odzieży i zakrycie odsłoniętych części ciała, a po powrocie do domu wzięcie prysznica i obejrzenie dokładnie wszystkich miejsc na swoim ciele.