Higiena intymna u dzieci – o czym pamiętać?

higiena intymna u dzieci

Dbanie o higienę okolic intymnych u dzieci jest niezwykle ważne, ponieważ odpowiednia pielęgnacja nie tylko zapewnia im komfort, lecz również zapobiega rozwojowi infekcji intymnych, alergii oraz innych schorzeń. Posiadanie wiedzy dotyczącej doboru kosmetyków oraz sposobu ich stosowania jest priorytetem w profilaktyce zdrowotnej małych dzieci.

Na co zwracać uwagę podczas higieny intymnej dla dzieci?

  • częstotliwość zmiany pieluszek – należy pamiętać, by zmieniać je co 3-4 godziny, aby nie dopuścić do odparzeń. Natomiast w przypadku zabrudzeń trzeba natychmiast oczyścić okolice intymne, a następnie założyć nową pieluszkę.
  • częstotliwość mycia – okolice intymne powinny być myte codziennie, tym bardziej że jednorazowe chusteczki nawilżane nie wystarczą, aby dokładnie wyczyścić pupę dziecka. Z tego powodu bakterie kałowe mogą przedostać się głębiej i doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień, czego z pewnością każdy wolałby uniknąć.
  • odpowiednia bielizna – powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które gwarantują odpowiednią wentylację. Poza tym należy zmieniać ją codziennie, a w przypadku zabrudzeń nawet częściej.
  • akcesoria do mycia – w higienie intymnej dziecka nie powinno używać się gąbek, gdyż mogą gromadzić się w nich bakterie, co może skończyć się podrażnieniem okolic intymnych. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z jednorazowych, bawełnianych wacików, które pozwolą oczyścić te miejsca.
  • kosmetyki – co prawda nie ma konieczności stosowania specjalnych kosmetyków podczas rutynowego przemywania pupy, lecz nie zaszkodzi skorzystać z pomocy odpowiedniego płynu do higieny intymnej dla dzieci, który z pewnością dobrze sobie poradzi z drobnym problemem. 
  • kremy i maści – po umyciu i osuszeniu skóry dobrze będzie nasmarować krocze, pachwiny oraz okolice intymne dziecka, pamiętając o tym, by nakładać cienką warstwę kremu lub maści, żeby skóra mogła swobodnie oddychać. 
płyn do higieny intymnej dla dzieci

W jaki sposób wybrać kosmetyk dla dziecka?

Do mycia małych dzieci zalecane są kosmetyki o neutralnym pH, a także produkty bezzapachowe i niezawierające barwników, by nie narazić swoich pociech na podrażnienia lub alergie po zastosowaniu takiego produktu. Co prawda obecność konserwantów zwykle jest konieczna, aby kosmetyk był trwały, lecz dodatek zapachowy u najmłodszych jest zbędny, a co gorsze może spowodować negatywne skutki uboczne. Warto również pamiętać, że wyższa cena nie zawsze oznacza, że kosmetyk okaże się znacznie lepszym wyborem od tańszego, ponieważ to nie cena świadczy o jego jakości oraz bezpieczeństwie.