Dobrej jakości odzież robocza, czyli jak zadbać o siebie w czasie pracy

rękawice ochronne

Wykonując jakiekolwiek działanie, czy to związane z realizowaniem pracy zawodowej w miejscu zatrudnienia, czy też robiąc coś w przydomowym warsztacie albo ogrodzie, w pierwszej kolejności trzeba wszystkie czynności wykonywać w taki sposób, aby zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Jest to wielokrotnie powtarzany i znany chyba każdemu, można powiedzieć kolokwialnie, oklepany slogan, ale jakże prawdziwy. Przekonały się o tym najdobitniej osoby, które odniosły uraz podczas roboty skutkujący mniej lub bardziej poważną kontuzją, nie wspominając już o tych, którzy doznali trwałego uszczerbku na zdrowia, czy też w najgorszym razie stracili życie.

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest nierzadko przez pracowników lekceważona, na zasadzie tyle lat już tutaj pracuję i nic mi się nie stało. Do wypadku wystarczy czasem moment nieuwagi i już jest kłopot. Bardzo ważnym wyposażeniem przy stanowisku pracy, nieważne jakim, czy jest to maszyna, czy też wykonujemy robotę w ogrodzie jest właściwe wierzchnie okrycie. Jego rodzaj jest oczywiście uwarunkowany od tego gdzie pracujemy, co innego naturalnie założy górnik, a co innego ogrodnik. Wspólnym elementem odzienia mającym zastosowanie w różnych zawodach wymagających spełniania pracy fizycznej są rękawice robocze (https://kams.com.pl/k12,rekawice-robocze.html).

Dlaczego ich założenie jest tak ważne?

Generalnie zabezpieczają nasze dłonie przed otarciami, rozmaitymi skaleczeniami, a także przed na przykład działaniem delikatnych chemicznych substancji. Zasadniczo istnieją 3 klasy rękawic roboczych, każda z nich, od pierwszej do trzeciej różni się od siebie tym, w jakim stopniu chronią nasze ręce. Rękawice robocze I klasy są stosowane w miejscach, gdzie nie jesteśmy narażeni na zbyt duże niebezpieczeństwo, II klasa zapewnia ochronę umiarkowaną, natomiast III pełną.

rękawice robocze ochronne żółte

Rodzaje rękawic roboczych

Powyżej już ta kwestia została poruszona, ale trzeba pamiętać, że jeżeli chodzi o rękawice robocze, to wyróżnić wśród nich trzeba takie, które zaliczyć należy do zwykłych środków zabezpieczających nasze ciało, w tym przypadku dłonie oraz specjalistycznych. W tym drugim przypadku wyszczególniamy:

  1. rękawice robocze spawalnicze – chronią przed gorącymi czynnikami termicznymi,
  2.  rękawice chemiczne – zabezpieczą przed szkodliwym działaniem środków chemicznych,
  3.  rękawice antyprzepięciowe – trzeba je stosować w miejscach wykonywania roboty, gdzie jesteśmy narażeni na ryzyko urazów mechanicznych, do których trzeba zaliczyć chociażby różne przecięcia, przekłucia oraz otarcia.